PBD Auburn Classes & Teams

Formation Teams

STUDIO SCHEDULE 2019-20

2019-20 Formation Team Lists

Audition results for all teams will be posted here.
• Youth, Junior & Preteen Placement Results 2019-20

Student Ticket Sales 2019-20

(UPDATED 12-01-19)
Eve Adams-2
Natalie Adams-15
Kinley Anderson-12
Emma Beattie-4
Haifa Beattie-3
Theresa Bell-11
Brynn Bennion-19
Emma Bingham-10
Mitchell Brafford-6
Tayla Briones-6
Jason Brooks-8
Anna Bryant-14
Alice Burke-8
Kaitlyn Burton-5
Fletcher Castillo-5
Melanie Castro-13
Gage Child-12
Jacob Cook-4
Kinsey Covey-6
Ryder Dades-23
Daphne DeLurme-16
Kate Dickson-11
Karissa Dolan-12
Kieran Estrada-2
Elijah Eugenio-9
Isaac Eugenio-2
April Fisher-16
Jaeden Fisher-6
Lucas Fletcher-3
Trey Foote-8
Lorenzo Gee-3
Marco Gee-20
Ariana Goia-3
Nevaeh Gottlieb-10
Brooke Graney-1
Liya Hale-10
Hanna Harris-3
Soren Harris-11
Landon Heal-6
Mason Heal-5
Megan Henderson-13
Timothy Holmes-11
Mason Hunt-9
Andrew Hyun-4
Ella Jones-2
Maggie Jones-6
Sophie Jones-7
Sydney Jones-2
Ava Lanman-5
Aaron Lee-7
Rebekah Lenard-8
Jack Leonard-2
James Leonard-7
Megan Lewis-17
Khylee Lockett-23
Cora Longhurst-12
Sydney Longhurst-4
Brandon Maner-5
Geneva Mashler-4
Stephen Mashler-5
Emma Mattson-4
Hannah Mattson-23
Kiara Mecham-2
Mercedes Mecham-4
Zetta Megenhardt-26
Lexy Merryman-9
David Miller-3
Andrew Nelson-10
Brigham Nelson-12
Kaitlyn Nguyen-4
Sadie Ostler-2
David Owen-1
Thomas Owen-5
Jack Parrot-6
Jaxon Phillips-15
Cassidy Poore-20
Ethan Poulsen-11
Elsa Poyer-3
Taylor Puryear-21
Kaitlyn Ramirez-4
Hannah Ratcliff-8
Dane Remer-4
David Remer-13
Seamus Richardson-2
Carson Ricks-11
Stacey Russell-15
Malakai Shepherd-8
Eva Simms-3
Marissa Smith-2
Carlie Sterling-9
Julia Stroud-3
Tanner Sumabat-3
Marcus Swanson-5
Micah Tate-4
Gwen Thompson-7
Ava Tomlinson-6
Gracie Tomlinson-14
Alex Townsend-8
Audrey Tribble-25
Hunter Trujillo-15
Brennin Turner-8
Moya Udd-8
Olivia Wagner-9
Makhya Walls-6
Logan Weber-10
Dallis White-4
Katie Wilcox-2
Gavin Williams-10
Cade Woolf-5

YOUTH PREMIER TEAM 2019-20
$250/month

• Tuesdays & Thursdays 6:00-8:30pm, Friday 6:00-8:00pm
• Directors: Brent & Katie Mecham
• Grades 10-12
• Comp Fee = $1000
• Annual Membership Package = $80
• Academy Class Required

YOUTH SHOW TEAM 2019-20
$160/month

• Mondays & Fridays 5:30-7:30pm
• Director: Adam Lee, Assistant: Raney Welch
• Grades 10-12
• Competition Fee = $250
• Annual Membership Package = $80
• Academy Class Required

JUNIOR PREMIER TEAM 2019-20
$180/month

• Tuesdays & Thursdays 4-6:30pm
• Director: Heather Bryant, Assistant: Adam Lee
• Grades 7-9
• Comp Fee = $1000
• Annual Membership Package = $80
• Academy Class Required

JUNIOR SHOW TEAM 2019-20
$150/month

• Tuesdays & Thursdays 6:30-8:30pm
• Director: Megan Allen, Assistant: Erin Briones
• Grades 7-9
• Competition Fee = $250
• Annual Membership Package = $80
• Academy Class Required

PRETEEN PREMIER TEAM 2019-20
$150/month

• Tuesdays & Thursdays 4-6:00pm
• Director: Beth Dolan, Assistant: Megan Allen
• Grades 4-6
• Annual Membership Package = $80
• Comp Fee: $250
• Academy Class Required

PRETEEN SHOW TEAM 2019-20

$120/month
• Mondays & Wednesdays 4:00-5:30pm
• Director: Erin Briones
• Grades 4-6
• Annual Membership Package = $80
• Academy Class Required

RISING STARS TEAM 2019-20
$60/month

• Wednesdays 5:30-6:30pm
• Director: Raney Welch
• Grades 2-3
• Annual Costume Fee = $75

SHINING STARS TEAM 2019-20
$50/month

• Wednesdays 4:45-5:30pm
• Director: Raney Welch
• Grades K-1
• Annual Costume Fee = $75

SHOOTING STARS TEAM 2019-20
$50/month

• Wednesdays 4:00-4:45pm
• Director: Raney Welch
• Ages 3 to 4
• Annual Costume Fee = $75

SENIOR  TEAM
$80/month

• Thursdays 12:30-2:00pm
• Director: Rick Gossard
• Adults 50+

Academy Classes